En Güzel Araba Yarışı Filmleri

Araba Yarışı sektörünün, en çok sevdiği şey kesinlikle hız olabilir. Hız onlar için bir ayrıcalık olmasına karşın aksiyon, macera ve adrenalın demektir. Hepimiz azıcık da olsun hız tutkunu olmuşuzdur ben şahsen hızlı araba kullanmayı sevmesemde hızlı giden arabaların içinde olmayı sevmişimdir. Araba yarışı denilince benim aklıma ilk olarak tabii kide Fast and Furious geliyor.

Hızlı ve Öfkeli (2001)

Çıkış tarihi 22 haziran 2001 olan bu film ben daha 8 yaşımdayken piyasaya sürülmüş o zamanın parasıyla 38 milyon dolarlık bütçe ile elde edilen hasılat 210 milyon dolar. Aradakı fark uçurumlar kadar tabii ilk filmin yönetmeni olan Rob Cohen filmi aksiyon filminden daha çok araba yarışı odaklı çalıştığı için filmin yapımcıları 2. filmde farklı bir senaryo izlemiş ve birinci filmi devamını hatta 2. filmin konusunuda iyi takip ederseniz ardından gelecek olan takiplerinin izlerini taşıdını farkedersiniz zaten. Dediğim gibi filmler birbiri ardını hiç bırakmayan bu seride tam tamına 7 tane seri çekilmiş ve ilk serisi 2001 de çekilen bu filmin en son serisi 3 nisan 2015 de bütün vizyonlara koyuldu. İlk seride hepimizin bildiği gibi çok fazla aksiyonada yer verilmediğinden filmin 2. serisinde konuyu tamamen yarışlara odaklayarak gelecekteki araba yarışı filminin ilk izlenim ve adımlarınıda çok başarılı bir şekilde atmışlardı. Birinci filmde işleri birbirine katan Brian o'Conner 2. seride kendi polis departmanına yarım kalan işlerini bu sefer yarış tutkunu olarak devam etmektedir.

Daha Hızlı Daha Öfkeli (2003)

Filmin yönetmenliğini John Singleton devir alırken araba yarışcısı Brian o'conner in yanına Romanın da eklenmesi filmde bir aksiyon perdesine daha aralık açmış oldu. Bu Film içinse ayrılan bütçe 76 milyon ilen. Kazanılan Hasılat :236 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

Hızlı ve Öfkeli Tokyo Drift (2006)

Filmin 3. serisinde ise Yönetmen koltuğuna geçen Justin Lin bundan sonra gelecek olan 4 hızlı ve öfkeli serisine daha yönetmenlik yapacak ve serinin en uzun araba yarışı yönetmeni olarak 2006 da koltuğa oturmuş, belki de bu film için tarihe geçecek.Filmin konusu tamamen drift üzerine odaklı olan bu filmde neredeyse konuyla alakalı olmayan bir arkadaş araba yarışı tutkunu olarak cezalandırıldığı amerika şehrinden Japonya’ya sürgün edilerek araba yarışlarında aslında farkında olmadan ödüllendirildiğini anlıyoruz. Orada serinin devam filmlerinde gelecek olan Han ile tanışır ondan ona drift yapmasını öğretmesini ister. Han ilk başlarda çok fazla umursamada bu adamla ilgilenir ve onunla samimi bir dostluğu olur. Tokyo nun Drift kralını yenerek yeni drift kralı olan Sean geçmişte farkında olmadan da olsa Dominic için çok önemli bir mesaj taşıyacaktır. Bu Film içinse 85 milyon dolar bütçe ayrılırken, elde edilen hasılat 158 milyon dolar olmuş. Bu demek oluyorki insanlarımızın gözleri Vin diesel ve Paul walker’ı aramaktaymış ki Bir sonraki yazıyı dikkatle okuyun.

Hızlı ve Öfkeli 4 (2008)

Serinin 4. ve asıl ekibin tekar toplanmış olduğu hızlı ve öfkeli 4 serisi araba yarışı sektörün de bir ilki gerçekleştirerek aynı yönetmenle birlikte çektiği Justin Lin ile birlikte yollarına devam etmektedirler, asıl göze çarpan olaysa filmin yapımcılığını devir alan Vin Diesel bundan sonra gelecek bütün filmlerin yapımcılığını üstlenecektir. Fast&Furious serisini tamamen benimsemiş olan Vin Diesel artık bize yaşattığı aile kelimesini gerçekten kendi setindese yaşamışa benziyor. Paul Walker ile gerçek arkadaş olan hatta kardeş sayılabilecek kadar yakın olan bu kişiler 4 de düşmanlıklarını biraz olsun düşürerek ve birlikte hareket ederek öldüğü haberini alan kız arkadaşı letty ortezin katilinin peşine düşeceklerdir. Brian O'conner in peşinde olduğu Braga bir uyuşturucu çetesinin lideri ve letty ortez in katili olarak tanınmak da Vin Diesel ile Brianın ortak düşmanları olan Braga artık ittifak kurmaları gerektiğini anlamış ve dostluklarını tekrardan bağdaştırmak zorunda kalırlar. Bu sırada Brianın aşkı olan Mia toretto (Dominic'in kız kardeşi) Tekrardan aralarındaki ilişkinin kıvılcımlarını atar ve birlikte olmaya karar verirler. Bu Filme ayrılan bütçe 85 milyon dolar iken edinilen hasılat 363 milyon dolar a kadar yükselmiş durumda.

Hızlı ve Öfkeli 5 (2011)

Serinin 5. ve bence en aksiyon dolu olan bölümü hızlı ve öfkeli 5 rio soygunudur. içinde bütün oyuncu kitlesini birden bire arttıran bu seride herşey neredeyse karman çorman olmuş konuların hepsini birden bire toparlayarak işte gerçek bir yönetmenin elindende bu gelir dedirtecek şekilde birlere hokus pokus yapan Justin Lin'e bir alkışda bizden geliyor. Dediğimiz gibi serinin en eğlenceli bölümü olan Rio soygunu Dominic'i hapisten kaçıran Brian ile Mia nın hep birlikte kaçıp rio ya geçmeleriyle başlayan kovalamaca birde arkalarına takılan inatçı polis Hobbs tam bir tetikçi olarak ölü yada diri Dominic in peşine düşmüştür. Sadece Hobbs un olmadığı düşmanlar Rio da uyuşturucu kartelleriylede başı belada olan dominic in tam bir rio soygunuyla 100 milyon dolarında peşine düşmesiyle ekibini en iyi sürücülerden oluşan takımla toplamaya başlamıştır filmde bize tam bir nostalji yaratan ve bunun üstübe gelecek filmlerinde bizi nelerin karşılayacağınıda göstermekteydi.Bu filme ise ayrılan bütçe 125 milyon iken elde edilen hasılat tam tamına 602 milyon dolar.

Hızlı ve Öfkeli 6 (2013)

Serinin 6. filmi olan hızlı ve öfkeli 6 ile yine aynı ekiple karşımıza çıkıyor bu sefer Braganın dostu olan Owen Shaw yeniden toplanan ekimizin peşlerine düşmesiyle Dominic torettonun letty ile karşılaşması sonucu amansız takibin tohumlarını serpmişti. Film için ayrılan bütçe 160 milyon dolardan kazanılan hasılat tam tamına 788 milyon dolar olarak rekor kırmıştır.

Hızlı ve Öfkeli 7 (2015)

Serisin son filmi olan ve hepimizi üzücü bir haberle karşılayan şey işe Filmin başından beri, ilk filminden bu tarihe kadar,çocukluğumuzdan beri tanıdığımız Brian O'conner (Paul Walker)'ın Hayatını kaybettiği haberlerini alarak olmuştu. Son filmin yarısında paul'un rolünü üstlenen kardeşi, Cody Walker, Plastik makyaj ve bilgisayar teknolojisi ile tekrardan Brian O'conner a hayat vererek yarım kalan görevi tamamladı. Burdan kendisine tekrar tekrar teşekkürlerimizi ve baş sağlığımızı'da iletmek istiyoruz. Sizler için tekrar olarak bu özetle geçtiğimiz Hızlı ve Öfkeli serilerini kaç yılından bu zamana kadar geldiğini hatırlatacak bir yazımız oldu. Eğer sizi biraz olsun geçmişe götürebildiysek ne mutlu bize. (Şu an Film daha yeni çıktığı için ne bütçe bilgilerine ulaşabildik nede şu ana kadar elde ettiği hasılat konusuna eğer bizleri takip ederseniz sizler için bu konuyu günceller ve bu bilgiyi de paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz…) Sizlere bir önceli yazımızda 2015 araba yarışı hakkında bilgiler vermiştik Bir sonraki yazıda görüşmek üzere...