Araba Yarışı Makaleleri

2015 Araba Yarışı..

Araba yarışı tarihinin en sıkı geçen zamanlarından birisi olan 2015 yılında, hepimiz nefeslerimizi kestik bu yıl yapılacak olan bütün araba yarışı oyunlarını hepimiz merakla bekliyoruz. Hepimiz az çok belli başlı araba yarılı oyunlarına da meraklı olduğumuz için, hem gerçek yarışlara hemde araba yarışı oyunlarına merakla beklemeye koyuluyoruz. Bu sene türkiyede ve dünyada yapılacak olan 2015 araba yarışlarından az ok bahsedeyim. Tübitak'ın Sponsorluğunu üstlendiği, Alternatif Enerjili Araçlarla yapılacak olan yarışların başvuruları yapıldı. Yarışların başlaması ve organizasyon hazırlıklarının bitmesi Ağustosun ilk 10 günü içinde yapılacağı düşünülüyor. Ancak daha yarışın yapılacağı yer daha belirtilmese de benim şahsi görüşümce yapılacak olan pist İstanbulPark olarak düşünüyorum. Çünkü daha önceGüneş enerjili araçların da yarışı yapıldığı pist İstanbulPark olmuştu. Türkiyede Yapılacak olan başka bir yarış turnuvası ise TransAnatolia Projesi altında Ralli Raid olarak adlandırılan yarış Anadolunun Belirli Şehirlerini parkur olarak belirlemiş ve yarışın toplam süresi 7 gün olarak tamamlanmıştır. Bir çok şehirden geçecek olan Ralli arabaları 2015 Araba Yarışı sektöründe Türkiye için yeni bir çağ açığa çıracağını gözler önüne seriyor.2015 Araba Yarışı'nın yapılacağı düşünüldüğü kamplar toplamda 4 gün sürecek bunun 2 günü otelde gerçekleşecek belli noktalarda yer alınacağı düşünülen Ralli Raid. Şehir Ankara, Erzurum, konya, tokat, Giresun gibi ve daha fazlasının da adını vermek istediğim bir sürü şehirlerin içinden geçecekleri bir yarış olacak olan bu seride çok nefeslerin kesileceğini düşünüyoruz.

Dünyada Yapılacak Olan 2015 Araba Yarışları..

Bu sene 2015 araba yarışı düzenlemesine dünyaca organize edilecek olan Uluslararası yarışın Adı Dakar Rallisi Arjantin, Bolivya ve Şili de yapılması düşünülüyor. Yarışın Başlangıcı Arjantinin Başkentinde Start verilip 3 ülkede de neredeyse 9 10 bin kilometreye varılacağı düşünüldüğü bu yarışlarda,yarışın bitiş noktası bölivya topraklarının başkenti la paz da son bulacak. Çok fazla aracın katılacağı haberlerini aldığımız bu yarışta sadece otomobiller yok Motorsiklet, otomobil ve kamyonlarında katılabileceği araba yarışları, kategorilere ayrılarak toplamda 400 civarı araçların toplanıp katılması gerektiği söylentileri var. Bu sene 37. si düzenlenecek olan Dakar Rallisi 17 Ocak ta biteceği haberlerini alıyoruz. Ve toplamda 7 kere amerika kıtasında yapılmış olacak olan bu ralli araba yarışları 2015 tarihinde de yine aynı topraklarda gerçekleşecek. Bu sene Dakar ralli araba yarışları sektöründe özellikle rotalarına eklenmesini istedikleri ülke Bolivya Dakar  rallisi direktörü ve organizatöründen direk olarak emir verildiği doğrultuları bulunmakta. Dakar rallisinin en önemli zamanları bolivya da geçicek olan yarış toplamda 4 gün sürecek olan yarışta peugeout un da geri döneceği söylendi. Aradaki zamanın baya açılmış olması toplamda 25 yıl Dakar rallisin den uzak duran peugeout artık bütün rakiplerine  eskisi gibi zor zamanlar yaşatacağı anlamına geliyor. Daha önce de 4 5 defa kazandığı ralli araba yarışına 2015 yılında tekrar katılacağını açıklayan peugeout, 1990 yıllarında dakar rallisin de favori olarak görülüyordu. 1980 yıllarının şampiyonu peugeout 1990 yılında bu yarışlardan çekilmeyi seçmiş ve arada geçmişten günümüze tam 25 yıl eklemişti. Bir Başka yarışa olarak da düzenlenecek olan 2015 araba yarışları sektörüne farklı bir drag yarışı oyunları olarak girmeye çalışıp bunda da hayet başarılı olan amerikalı bir şirket bütün iddialı arabaların piyasaya sürükdükten kısa bir süre sonra çok uzun bir arazı yolunda araçların güçlerini test etmeleri için tasalanmış eski bir hava alanı pistinde bütün araçlar toplanıyor ve upuzun bir drag yarışına sürükleniyor 10 aracın da yanyana dizildiği bu yarışta herkes iddialı tabii iş biraz sürücülüğe de kalsa arabaların bütün arabaların birbirini takip ettiği bu marka yarışında birinci gelecek olan arabanın sahibine çok güzel bir reklam şansı oluyor. Bunların dışınla 2015 araba yarışları sektöründe yapılan yarışlar bu kadar.

Dünyada yapılmış olan 2015 araba yarışı oyunları..

2015 araba yarışı oyunlarının bu sene biz gösterecekleri çok çok fazla. Kendini bi nebze piyasadan çeken NFS serisi yıllarca bize güzel zamanlar yaşatmıştı. Bu sene ise hiçmi hiçmi araba yarışı oyunu tasarlamayan EA Games oyun şirketi. 2000 ile 2010 seneleri arasında neredeyse her yıl bize yeni bir araba yarışı oyunu tasarlamaktaydı, artık elini çekmiş gibi görünsede elbet biz bekliyoruz ki çok iyi bir oyun tasarlayıp bizleri tekrar yarış pistlerine çağırıcaklarını ümit ediyoruz.. Öbür yandan aynı nfs araba yarışı serisi gibi bir yandan da bizlere modifikasyonlu araba yarışlarının yanında sadece marka özellikli arabaların çoğukluk gösterdikleri 2015 araba yarışı serisine bir yerinisini ekleyen gran turismo serisi, her sene yeni arabaların piyasaya sürüklemesine karşın neredeyse önlemini almış durumda her yıl yeni oyun çıkartamayacağını belisten gran turismo serisi, artık önümüzde çıkacak ilk 5 yıllık araçların tasarımlarını satın alıp oyunu piyasaya süreceği zaman iyi bir hamle yaptığını bize göstermiş bulunmakta. Diğer bir yandan ise bizim beklediğimiz 2015 araba yarışı oyunlarının diğer bir serisi Arabaların birbirleriyle savaşmasınıda sağlayan bulur araba yarışı serisi, bizlere hem yarış hemde savaşarak çok eğlenceli ve adrenalin dolu zamanlar geçirmemizi sağlamıştı. Bulurunda bu sene farklı arabalarla aynı şekilde farklı savaş özellikleriyle karmıza çıkmasını ümit ediyoruz. 2015 araba yarışı oyunlarının farklı bir açısından bakarken sadece savaşarak ve sadece yarışarak böyle bitmeyeceğini gözler önüne seren NFS karşımıza çok çok farklı özelliklerle çıkacağını duyurduğunu da sizlere belirtmek isterim. Yeni serilerin önüne geçmeye çalışmayan NFS serisi şu sıralar durgunluğunu fırtına öncesi sessizlik olarak belirlemekte. Ben size bu konu hakkında ufak ufak ipuçları vereyim. NFS serisi her ne kadar kendini artık bilgisayar ve PS serilerinden çekmiş gibi görünsede sanırım hedefini biraz küçültmüş. Android telefonlara göre tasarladığı most wanted serisi karşımıza çok güzel efeklerle çıkmış bulunmakta elimizin altında çok zevkli bir araba yarışı oyununun olması bizleri tabii araba yarışı oyunları serisinde zevkli bir serüvene sürüklemekte.